Krakowscy Lioni w rejonie trzęsień ziemi w środkowych Włoszech
Na początku kwietnia 2017 roku Lioni z LC Kraków Stare Miasto, LC Kraków Bona Sforza i LC Kraków Śródmieście odwiedzili niektóre miejsca w środkowych Włoszech, które zostały zniszczone w wyniku ostatnich serii trzęsień ziemi w 2016 roku. Przedstawiciele Klubów zostali zaproszeni przez Lions Klub Civitanova Cluana Marche, w wyniku uprzedniego nawiązania kontaktu z Cristiną Visconti Gorajski, Lionką tego Klubu, a jednocześnie Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie.
Ostatnie serie trzęsienia ziemi we Włoszech wystąpiły na początku 2017 i w 2016 roku, a zwłaszcza silnie zaznaczyło się to z 24 sierpnia 2016 roku w regionach Umbria, Lacjum i Marche. Według Włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii siła wstrząsu wynosiła 6,0 stopni Richtera. Epicentrum wystąpiło w okolicach miejscowości Accumoli, w regionie Lacjum, ok. 80 km na południowy wschód od miasta Perugia. Najbardziej poszkodowanymi miejscowościami były Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. Wstrząsy odczuwalne były również w Rzymie, odległym o ok. 150 km od epicentrum. Według ustaleń zginęło 299 osób, a ponad 400 zostało rannych. Przeszło 2500 ludzi pozostało bez dachu nad głową.
Trzęsienia ziemi w tym rejonie Włoch występują dość często. W ostatnich kilkunastu latach wystąpiły silne serie w 2012 roku w regionie Emilia-Romania, w 2009 w regionie Abruzja, Lacjum, Umbria i Marche, w 2001-2002 na terenie regionu Molisei w 1997 roku w regionie Umbria. Drgania są z różną siłą odczuwane na dużym obszarze Włoch. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB przyczyną tych zjawisk jest trwająca kolizja płyty afrykańskiej z eurazjatycką. Płyta afrykańska wsuwa się pod euroazjatycką w tempie ok. 4-10 mm na rok. Lokalizacja, mechanizm i wielkość wstrząsów wskazują na kontynuację zjawisk na serii uskoków biegnących wzdłuż grzbietu Apeninów. Niestety sejsmolodzy ostrzegają, że należy się spodziewać kolejnych trzęsień ziemi.
Delegacja krakowskich Lionów mogła zapoznać się z ogromem zniszczeń jakie wystąpiły w miejscowościach w Zielonej Dolinie (Green Valley). Uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo bardzo dużo budynków prywatnych, szkół, kościołów i to nie tylko tych starych, lecz również współcześnie zbudowanych.
Osoby mieszkające na tych terenach zostały ewakuowane na bardziej bezpieczne tereny. Mieszkają u rodzin, w budynkach użyteczności publicznej lub w specjalnie przygotowanych osiedlach domków, najczęściej typu lekkiego (drewnianych) i w specjalnych kontenerach.
Nasza delegacja odwiedziła takie osiedle - Villagio di Corgneto w prowincji Macerata, wybudowane przez Lionów Okręgu 108A – Italy w roku 1998 po tragicznej serii trzęsień ziemi w 1997 roku. Podczas pobytu w osiedlu towarzyszyli nam Carla Cifola Murri gubernator elekt Okręgu 108A, a jednocześnie Lionka zapraszającego Klubu, Roberta di Marco prezydent LC Civitanova Cluana Marche, Cristina Visconti Gorajski oraz wielu Lionów, w tym opiekujących się tym osiedlem. Aktualnie w osiedlu przebywa 46 osób.
Villagio di Corgneto jest stale pod opieką kilku Lionów, będących już na emeryturze. Drewniane domki posiadają bieżącą wodę, ogrzewanie na gaz z butli, wyposażenie w meble, a uzupełnia się je w sprzęt gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, kuchenki itp.) oraz koce, materace. Należy wspomnieć, że na terenie osiedla znajduje się również malutki drewniany kościółek pod wezwaniem Jana Pawła II, który odwiedził ten rejon w 1993 roku.
Osiedle to wspomagane jest przez wielu Lionów z całego świata. Przed nami odwiedzili je Lioni z Rumuni, którzy przekazali fundusze na zakup pralki. Nasza delegacja również przekazała na rzecz poszkodowanych pieniądze, zebrane wśród krakowskich Lionów. Pomoc jest nadal potrzebna, a najkorzystniej przekazać ją przez Gubernatora Okręgu 108A, który w tym celu otworzył specjalne konto bankowe.
Krakowscy Lioni