Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Życie klubowe » Działalność » życie klubowe » Krakowscy Lioni w rejonie trzęsień ziemi w środkowych Włoszech
20/04/2017
Do tradycji już przechodzą świątecznie spotkania krakowskich klubów Lions. W tym roku miało ono miejsce 8 grudnia 2014 r. w gościnnych salach,... więcej
08/12/2014
19 maja 2014 r. członkinie LC Kraków Bona Sforza świętowały jubileusz 10 rocznicy powstania Klubu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .... więcej
19/05/2014
18 czerwca 2012 roku w Klubie nastąpiła uroczysta "zmiana warty" - pożegnanie starego Zarządu i zaprzysiężenie nowego. Wspólnie z licznymi gośćmi... więcej
18/06/2012
Wieczór 15 grudnia 2011 roku spędziłyśmy razem wykorzystując tę okazję na złożenie sobie życzeń świątecznych i noworocznych. Wydarzeniem stało się... więcej
15/12/2011
W dniu 16 grudnia 2009 r., jak co roku w restauracji Avanti zorganizowałyśmy wigilię Lions Club Kraków Bona Sforza. Tym razem w świątecznej oprawie i... więcej
16/12/2009
Słoneczne poniedziałkowe popołudnie, stateczek na Wiśle, wijącej się wokół Krakowa, radosna zieleń wiosny dookoła....  Pięć lat minęło od... więcej
15/06/2009
W czasie XVI Krajowej Konwencji Lions w Krakowie, uczestniczący w niej goście z Włoch z Okręgu 108Ib2 zaproponowali nawiązanie współpracy z klubami... więcej
25/05/2008
Z wielką satysfakcją informuję o oficjalnym przyjęciu w dniu 12 maja 2008 roku do grona naszego LC Kraków Bona Sforza trzech nowych Koleżanek (po... więcej
12/05/2008
W sobotę 19 maja 2007 roku wraz z Violą Płonką brałyśmy udział jako „Lwice” w VII Rajdzie Baby Jagi, organizowanym przez krakowskie Soroptimistki.... więcej
19/05/2007
W dniu 06 listopada 2006 roku z inicjatywy Lions Club Kraków Bona Sforza w Domu Polonii miało miejsce ciekawe spotkanie najaktywniejszych kobiet... więcej
26/11/2006
Członkinie LC Kraków Bona Sforza 15 września 2006 r. w Rynku Głównym w Krakowie wzięły udział w IV Święcie Organizacji Pozarządowych.  Jako... więcej
15/09/2006

Krakowscy Lioni w rejonie trzęsień ziemi w środkowych Włoszech

Na początku kwietnia 2017 roku Lioni z LC Kraków Stare Miasto, LC Kraków Bona Sforza i LC Kraków Śródmieście odwiedzili niektóre miejsca w środkowych Włoszech, które zostały zniszczone w wyniku ostatnich serii trzęsień ziemi w 2016 roku. Przedstawiciele Klubów zostali zaproszeni przez Lions Klub Civitanova Cluana Marche, w wyniku uprzedniego nawiązania kontaktu z Cristiną Visconti Gorajski, Lionką tego Klubu, a jednocześnie Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie.

Ostatnie serie trzęsienia ziemi we Włoszech wystąpiły na początku 2017 i w 2016 roku, a zwłaszcza silnie zaznaczyło się to z 24 sierpnia 2016 roku w regionach Umbria, Lacjum i Marche. Według Włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii siła wstrząsu wynosiła 6,0 stopni Richtera. Epicentrum wystąpiło w okolicach miejscowości Accumoli, w regionie Lacjum, ok. 80 km na południowy wschód od miasta Perugia. Najbardziej poszkodowanymi miejscowościami były Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. Wstrząsy odczuwalne były również w Rzymie, odległym o ok. 150 km od epicentrum. Według ustaleń zginęło 299 osób, a ponad 400 zostało rannych. Przeszło 2500 ludzi pozostało bez dachu nad głową.
Trzęsienia ziemi w tym rejonie Włoch występują dość często. W ostatnich kilkunastu latach wystąpiły silne serie w 2012 roku w regionie Emilia-Romania, w 2009 w regionie Abruzja, Lacjum, Umbria i Marche, w 2001-2002 na terenie regionu Molisei w 1997 roku w regionie Umbria. Drgania są z różną siłą odczuwane na dużym obszarze Włoch.  Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB przyczyną tych zjawisk jest trwająca kolizja płyty afrykańskiej z eurazjatycką. Płyta afrykańska wsuwa się pod euroazjatycką w tempie ok. 4-10 mm na rok. Lokalizacja, mechanizm i wielkość wstrząsów wskazują na kontynuację zjawisk na serii uskoków biegnących wzdłuż grzbietu Apeninów. Niestety sejsmolodzy ostrzegają, że należy się spodziewać kolejnych trzęsień ziemi.

Delegacja krakowskich Lionów mogła zapoznać się z ogromem zniszczeń jakie wystąpiły w miejscowościach w Zielonej Dolinie (Green Valley). Uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo bardzo dużo budynków prywatnych, szkół, kościołów i to nie tylko tych starych, lecz również współcześnie zbudowanych.
Osoby mieszkające na tych terenach zostały ewakuowane na bardziej bezpieczne tereny. Mieszkają u rodzin, w budynkach użyteczności publicznej lub w specjalnie przygotowanych osiedlach domków, najczęściej typu lekkiego (drewnianych) i w specjalnych kontenerach.
Nasza delegacja odwiedziła takie osiedle - Villagio di Corgneto w prowincji Macerata, wybudowane przez Lionów Okręgu 108A – Italy w roku 1998 po tragicznej serii trzęsień ziemi w 1997 roku. Podczas pobytu w osiedlu towarzyszyli nam Carla Cifola Murri gubernator elekt Okręgu 108A, a jednocześnie Lionka zapraszającego Klubu, Roberta di Marco prezydent LC Civitanova Cluana Marche, Cristina Visconti Gorajski oraz wielu Lionów, w tym opiekujących się tym osiedlem. Aktualnie w osiedlu przebywa 46 osób.
Villagio di Corgneto jest stale pod opieką kilku Lionów, będących już na emeryturze. Drewniane domki posiadają bieżącą wodę, ogrzewanie na gaz z butli, wyposażenie w meble, a uzupełnia się je w sprzęt gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, kuchenki itp.) oraz koce, materace. Należy wspomnieć, że na terenie osiedla znajduje się również malutki drewniany kościółek pod wezwaniem Jana Pawła II, który odwiedził ten rejon w 1993 roku.
Osiedle to wspomagane jest przez wielu Lionów z całego świata. Przed nami odwiedzili je Lioni z Rumuni, którzy przekazali fundusze na zakup pralki. Nasza delegacja również przekazała na rzecz poszkodowanych pieniądze, zebrane wśród krakowskich Lionów. Pomoc jest nadal potrzebna, a najkorzystniej przekazać ją przez Gubernatora Okręgu 108A, który w tym celu otworzył specjalne konto bankowe.

Krakowscy Lioni