DOM NADZIEI otwarty!!! - 14.04.2010 r.

14.04.2010 r. godzina14:00 – tę datę długo będziemy pamiętać w naszym Klubie. Nareszcie chore dzieci, podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei” mają swój DOM – Ośrodek Diagnostyczno–Terapeutyczny w Nowej Hucie przy ul. Zgody 4a.
Miało być bardzo uroczyście, ale tragedia 10 kwietnia spowodowała, że otwarcie tej wymarzonej placówki odbyło się skromniej. W budynku uzyskanym od Urzędu m. Krakowa dzięki staraniom LC Kraków Bona Sforza odbyło się uroczyste otwarcie placówki.
Było serdeczne powitanie zaproszonych gości przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia p. Ewę Kołodziejczyk, było przecięcie wstęgi przez Prezydenta LC Kraków Bona Sforza Wandę Cyrul i pełnomocnika Prezydenta m. Krakowa d/s osób niepełnosprawnych p. Bogusława Dąsala, były ciepłe słowa gości zaproszonych skierowane do Stowarzyszenia z życzeniami dalszej, wytrwałej pracy na rzecz chorych dzieci, był odczytany list od  Gubernatora Okręgu Daniela Wcisły napisany na tę okoliczność, było wręczenie dyplomów (honorowy tytuł Przyjaciela Domu Nadziei otrzymały nasze klubowe koleżanki Renata Bogacka, Maria Blicharska, Wanda Cyrul, Ewa Gieroń, Halina Murdza, Violetta Płonka), były podziękowania dla wszystkich sponsorów – szczególnie zasłużeni otrzymali też dyplomy - była pięknie wykonana przez brata jednego z pacjentów – Maćka prezentacja o historii Stowarzyszenia, Ośrodka i „budynku” i dużo słodkości przygotowanych przez rodziców, były kwiaty, a szczególnie piękny bukiet żółtych tulipanów dla już honorowego przyjaciela Łucji Kłańskiej–Kanarek. Aletego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie determinacja i pasja członkiń Lions Club Kraków Bona Sforza i Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”.
Otrzymany od Miasta budynek był ruderą wymagającą generalnego remontu – od podłóg aż po dach – koszty oszacowano na 314.545 zł. Dzięki naszej działalności udało się zdobyć wspaniałych sponsorów m.in. męża naszej klubowej koleżanki Pana Zbigniewa Murdzę i zaprzyjaźnione z nim firmy budowlane, którym budynek Ośrodka zawdzięcza obecny wygląd. Pomagały też LC Kraków Stare Miasto i LC Kraków Śródmieście, Holenderska Fundacja Pomocy Biednym w Polsce, wspaniali rodzice i ich przyjaciele pracujący w Stowarzyszeniu oraz całe rzesze darczyńców wpłacających pieniądze (również 1% podatku) na te wspaniały cel.
Jesteśmy dumne z naszego osiągnięcia – coś, co dla wielu było niemożliwe stało się możliwe. Dzieci mają Ośrodek, my satysfakcję, że te ostatnie 2 lata ciężkiej pracy nie zostały przez nas zmarnowane. Przed nami nowe wyzwania, ale Ośrodek Diagnostyczno – Terapeutyczny będzie zawsze naszym oczkiem w głowie – potrzeby są stałe, stary budynek wymaga jeszcze zmiany dachu i bieżących remontów, a dzieci niepełnosprawnych i chorych niestety ciągle przybywa.

Wanda Cyrul
Prezydent Klubu kadencji 2009/2010
zdjęcia: Maria Blicharska (Prezydent Klubu kadencji 2006/2007)